Tipy a triky, ako ušetriť na kúrení, aj keď vám je stále zima

Počas chladných dní sa kúreniu jednoducho nevyhneme. Horibilné sumy, ktoré potom na konci mesiaca musíme zaplatiť najmä po tom, čo každým rokom ceny tepla stúpajú, nám však zakaždým spôsobujú vrásky. Šetriť na kúrení pritom vôbec nie je náročné – stačí iba nerobiť tieto chyby!

Tipy a triky, ako ušetriť na kúrení, aj keď vám je stále zima
(zdroj: unsplash.com)

Po byte nemusíte chodiť nahí

Samozrejme, ak máte na byte alebo na dome tridsať rokov nemenené okná a netesniace dvere, môžete robiť, čo chcete, na kúrení neušetríte. Vetranie je dôležité aj v zime. Mali by ste však myslieť na to, že ak otvoríte okno v každej izbe na dlhší čas, púšťate si doslova peniaze von oknom. Ideálne je otvoriť okná na krátku dobu na oboch stranách bytu, aby čerstvý vzduch previal priestor a vy ste zároveň nemuseli vetrať celý deň. Ak ste zimomriví, neznamená to, že musíte byt vykúriť tak, aby ste po ňom mohli chodiť v spodnej bielizni. Na radiátori by ste mali udržať položenú ruku – ak je natoľko horúci, že vám spôsobí popáleninu, zbytočne prekurujete.

Nezakrývajte si radiátory – ničím

Sušenie bielizne na radiátore je možno efektívne, čo sa času schnutia týka, ale určite nie na šetrenie energií. Teplo sa totiž nedostáva do zvyšku miestnosti a zvyšuje sa jeho spotreba. To isté platí, ak vám radiátor v miestnosti zakrývajú závesy alebo je nábytok postavený v jeho tesnej blízkosti. Záclony a závesy by mali byť v dĺžke tesne nad radiátorom, alebo úplne mimo neho. Potrebujete si kúpiť nové? Využite na to https://www.kuponyzdarma.sk/, kde nakúpite výhodne aj z pohodlia domova. Radiátory by mali v celom byte alebo v dome vykurovať rovnomerne. To sa vám podarí iba vtedy, ak budú správne odzvzdušnené, preto nepodceňujte túto nie príliš príjemnú a zábavnú činnosť a venujte sa jej aspoň raz za dva roky. Zdraviu škodlivé sú aj plesne. Tie môžete získať práve nesprávnym vykurovaním kúpeľne, pretože ak v nej zakúrite len tesne pred sprchovaním, steny sa nestihnú zahriať a vo vlhkom prostredí sú na vznik plesní veľmi náchylné.

Ani zima nie je zdravá a výhodná

Prekurovanie priestorov neprospieva nielen našej peňaženke, ale ani zdraviu. Je dobré investovať do termostatov, ktorými viete regulovať teplotu v celom svojom príbytku a mať tak v každej miestnosti toľko stupňov, koľko práve potrebujete. Počas dňa je dobré nemať v miestnostiach, v ktorých sa zdržiavate, viac, než 23 stupňov a menej, než 19 (v noci môžete teplotu znížiť aj na rozpätie 16-18 stupňov, keďže pre zdravý spánok sa hodia nižšie teploty). Na druhej strane, ani prehnané šetrenie tým, že znížite teplotu na príliš nízke hodnoty sa vo výsledku neoplatí. V byte sa vytvorí príliš veľká vlhkosť, zvlhnú vám steny a vzniknú plesne. Budete náchylnejší na prechladnutia, nehovoriac o tom, že vám asi nebude ani dvakrát príjemne. Rovnako je to škodlivé aj pre izbové rastliny. Čokoľvek do svojej domácnosti potrebujete dokúpiť, či už sú to termostaty, alebo nábytok, ktorý by nezaberal toľko miesta, využite naše zľavy z kategórie Dom a záhrada alebo zľavové kódy na XXX Lutz, kde môžete nakúpiť všetko za výhodné ceny.