Chcete doma niečo moderné? Stavte na sklenené schodisko!

Na výsledný dizajn vášho interiéru má vplyv každý detail. Medzi výrazné prvky, ktoré atmosféru a vzhľad interiéru dokýžu ovplyvniť zásadne, patrí napríklad zábradlie na schodisku. Možno sa vám to zdá príliš odvážne, alebo výstredné – ale ak budete mať doma sklenené zábradlie, môžete veľa získať!

Chcete doma niečo moderné? Stavte na sklenené schodisko!
(zdroj: unsplash.com)

Moderné, elegantné a hodí sa ku všetkému

Medzi tradičné druhy zábradlia patria kovové a drevené zábradlia, tie však zvyknú pôsobiť ťažkým a uzatvoreným dojmom. Naopak, sklenené zábradlie na schody je moderným a veľmi elegantným riešením. Priestoru v interiéri dokáže dodať ľahkosť a vzdušnosť. Veľkou výhodou skla je aj jeho neutralita – viete ho veľmi jednoducho zladiť so všetkými inými výraznými aj menej výraznými prvkami a prispôsobiť sa farebnosti a celkovému vzhľadu miestnosti. Ak urobíte to zásadné rozhodnutie a rozhodnete sa pre sklenené zábradlie, nemyslite si, že máte na výber len jeden druh priesvitného zábradlia. Vyberať môžete medzi rôznymi farebnými odtieňmi a povrchovými úpravami skla.

Zväčší váš interiér

Zvoliť si dokonca môžete aj spôsob ukotvenia či typ madla skleneného schodiska. Ak máte doma minimalistický interiér, zvoľte určite čisté línie a diskrétne detaily. V industriálnom štýle zasa bude sklenené zábradlie vytvárať kontrast k hrubým industriálnym materiálom ako je betón, tehla alebo kov. Sklo patrí vo všeobecnosti súčasnosti medzi obľúbené materiály, preto v sebe spája funkčnosť a štýl, je okrem toho odolné a nadčasové. Jedným z jeho najväčších benefitov je schopnosť navodiť pocit opticky otvorenejšieho a väčšieho priestoru. Je to preto, že cez sklo preniká svetlo a zvyšuje aj celkový rozptyl svetla v interiéri. Ten najvýraznejší rozdiel môžete pocítiť, ak zvolíte na zábradlie číre sklo.

Zábradlie na schodisku ako radiátor

Viete, čo na skle ešte určite oceníte? To, že narozdiel od iných typov materiálov nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť navyše. Stačí ho v prípade zašpinenia umyť univerzálnym prípravkom na sklo a utrieť suchou handričkou, čo oceníte najmä v prípade, že máte malé deti. Sklo má aj vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, takže počas chladných dní bude sklenené zábradlie na schodoch vyžarovať teplo do miestnosti aj dlho potom, ako vypnete radiátory alebo dohorí oheň v krbe. Pri výbere skleneného zábradlia určite nerobte kompromisy – na zábradlie sa musí použiť bezpečnostné sklo zlepené špeciálnou fóliou. Tento typ skla je totiž veľmi odolný a aj pri neočakávanom rozbití sa ostanú kusy schodiska v celku, čím sa minimalizuje možnosť akéhokoľvek úrazu.