Modifikácia pracovného prostredia stiera rozdiely nielen medzi prácou a domovom – alebo ako na domácu kanceláriu

Najmä počas pandemického obdobia sa veľa z nás naučilo pracovať z domu pravidelne. V súčasnosti to aj mimo nej ponúkajú mnohé firmy a organizácie ako pracovný benefit. Domáce kancelárie môžu mať rôzne podoby, či už sú to kútiky v obývačke, samostatné izby alebo vonkajšie kancelárie v záhrade. A práve tie v poslednej dobe naberajú na popularite.

Modifikácia pracovného prostredia stiera rozdiely nielen medzi prácou a domovom - alebo ako na domácu kanceláriu
(zdroj: unsplash.com)

Postavte v záhrade chatu alebo domček

Na vytvorenie domácej kancelárie v záhrade sa najlepšie hodí drevený záhradný domček alebo chata. Jednou z ich kľúčových výhod je ich blízkosť a spojenie s prírodou. Umožňujú vám tak prácu v prostredí, ktoré je ponorené do prírody. Upokojujúca prítomnosť zelene, zvuk šuchotajúceho lístia a čerstvý vzduch dôkažu pôsobiť maximálne upokojujúco, čo prispieva k vyrovnanej atmosfére a zníženiu stresu. Drevené stavby sú aj estetickým doplnkom záhradného priestoru, a tak môžu zušľachtiť vašu záhradu. Navyše sa hodia do akéhokoľvek záhradného dizajnu, od tradičnej až po modernú záhradnú architektúru.

Kancelária, fitness centrum alebo ateliér?

Práca zo záhrady vám môže výrazne pomôcť zvýšiť produktivitu a sústredenie sa. Keďže takáto domáca kancelária je oddelená od hlavného domu, ponúka vyhradený priestor len na prácu bez akýchkoľvek rušivých vplyvov. Pokojné prostredie s minimom ruchov a rozptýlenia vytvára atmosféru, ktorá dopomáha k jasnému mysleniu a zlepšeniu koncentrácie, teda aj zlepšeniu kvality a produktivity vašej práce. Zo záhradného domčeka alebo chatky však nemusíte mať len kanceláriu – môže slúžiť tiež ako umelecké štúdio, priestor na cvičenie jogy alebo meditáciu alebo miesto na prenocovanie nečakaných hostí. Táto všestrannosť drevených stavieb vám tak umožní využiť a prispôsobiť ich meniacim sa potrebám a záujmom.

Drevo je to najlepšie, z čoho môžete stavať

A prečo drevo? Je to totiž ten najobľúbenejší materiál v stavebníctve a tiež záhradnom dizajne. Stelesňuje prirodzenú a nadčasovú estetiku, ktorá hladko splýva s vonkajším prostredím. Má príjemný vzhľad, vyžaruje teplo a harmóniu, a to sa tiež skvelo dopĺňa so zeleňou záhrady. Drevo navyše ponúka aj dobré izolačné vlastnosti a prispôsobíte ho rôznym štýlom a účelom. Ak premýšľate aj nad ekologickou možnosťou kancelárie, je to ten najlepší materiál, aký si môžete vybrať. Dôležitá je aj pravidelnosť starostlivosti a údržby dreva, pretože je náchylné napríklad na zlé poveternostné podmienky. Správnou starostlivosťou sa tak zachová jeho odolnosť a trvácnosť. Ak premýšľate nad tým, že by ste si chceli zadovážiť takúto vonkajšiu kanceláriu, vyberte si záhradný domček alebo chatu vo veľkosti a s počtom miestností, ktoré vyhovujú vašim požiadavkám. Myslite však aj na dispozičné riešenie vášho pozemku alebo záhrady. Ubezpečte sa, že miesto, na ktorom si kanceláriu postavíte, bude stabilné, pevné a s bezproblémovým prístupom. V neposlednom rade nezabudnite na náležité povolenia a ohlásenia, aby ste sa vyhli problémom so stavebným úradom.